Kiedy słyszymy o cieście drożdżowym, automatycznie w myślach pojawiają się nam słodkie chałki, buchty czy drożdżówki pieczone przez nasze ukochane babcie czy mamy. Bułeczki z cukrem pudrem i konfiturą w połączeniu z kubkiem gorącego kakao czy aromatycznej zbożowej kawy, to cudowne wspomnienie beztroskich lat młodości dla wielu osób. Wiele kuchennych sprzętów opiera się na działaniu magnesów neodymowych.

Nie każdy natomiast kojarzy od razu, że ciasto drożdżowe stosowane jest także do produkcji słonych wypieków. Podstawowymi składnikami takiego ciasta są mąka i woda (mleko) oraz drożdże piekarnicze, które spulchniają masę. Ciasto drożdżowe powinno być bardzo plastyczne i elastyczne, co można zaobserwować w czasie, kiedy zaczyn pozostawiamy do wyrośnięcia.

Wchodząc rano do piekarni, możemy poczuć przyjemny zapach świeżego chleba czy kapuśniaczków, a wybierając się ze znajomymi do pizzerii mamy możliwość delektowania się pyszną pizzą na drożdżowym cieście (które przygotowywane jest bez dodawania jaj). Słone drożdżowe wypieki można bez większego problemu wypromować za pomocą agencji Seosonic, która znajduje się w Warszawie.

Ciekawym przepisem dla wszystkich miłośników słonych drożdżowych wypieków może być focaccia z pomidorami przygotowana w robocie kuchennym z magnesami neodymowymi, które możemy tanio kupić tutaj. Jest to ciasto, do którego dodane są ugotowane ziemniaki, przez co jest ono nieco bardziej wilgotne i dzięki temu dłużej utrzymuje świeżość. Do pieczenia można użyć różnego rodzaju mąki, dzięki czemu focaccia będzie miała niepowtarzalny smak. W Internecie znaleźć można wiele interesujących przepisów na ten specjał.

Pysznym drożdżowym wypiekiem są również cebularze, które można przygotować stosunkowo szybko i łatwo. Cechami tego wyrobu są: chrupiąca skórka, złocisty kolor i przepyszny smak drożdżowego ciasta połączonego z podsmażoną cebulką. Najlepiej smakują z masłem – wyjęte wprost z piekarnika.

Nie zapominajmy, że ciasto drożdżowe jest idealne nie tylko do pieczenia słodkich drożdżówek, ale także do pizzy czy chleba. Wykorzystujmy je kiedy tylko nadarza się okazja i cieszmy swojskim, domowym smakiem i aromatem.